نحوه تنظیم زاویه نورپردازی در محیط‌های مختلف

نحوه تنظیم زاویه نورپردازی در محیط‌های مختلف تاثیر بسزایی بر زیبایی امنیت و ارزش افزوده مکان دارند. اولین عامل تاثیرگذار بر زاویه نورپردازی نوع فضا است. در محیط‌های مختلف مانند فضاهای رستوران‌ها، اداری، مسکونی یا حتی فضاهای عمومی، انتخاب زاویه نورپردازی متفاوت است. به عنوان مثال، در فضاهای رستوران و کافه‌ها که برای ایجاد احساس دفتری یا صمیمیت طراحی شده‌اند، نورپردازی معمولاً به شکل مناسبی از بالا به پایین بوده یا از چراغ دیواری  استفاده می‌شود. این نوع زاویه نورپردازی منجر به ایجاد حس جذابیت و راحتی برای مشتریان می‌شود.

در مقابل، در فضاهای اداری یا شرکت‌های تخصصی، که نیاز به تمرکز بالا دارند، نورپردازی از بالا به پایین با زاویه‌های تنظیم می‌شوند که تا حد امکان سایه‌ها و تابش‌های نور مزاحمت کمتری داشته و مشکلات بینایی را ایجاد نکنند. با توجه به این تفاوت‌ها و هدف نهایی هر فضا، تنظیم زاویه نورپردازی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای درک بهتر موضوع همراه ما باشید

زاویه نورپردازی و روشنایی محوطه ویلایی، باغی و حیاطی چگونه انجام می‌شود؟

برای بررسی تنظیم زاویه نورپردازی در محیط‌های مختلف مختلف ابتدا بهتر در محیط های ویلایی را بررسی کنیم. زاویه نورپردازی در محوطه باغی، حیاطی و ویلایی به شیوه‌ها و الزامات مختلفی نیاز دارد. در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازم:

۱) محوطه باغی:

 • در محوطه باغی، معمولاً از نورپردازی برای ایجاد زیبایی و ایمنی در شب استفاده می‌شود. زاویه نورپردازی باید به گونه‌ای باشد که امکان برجسته کردن ویژگی‌های باغ، مثل درختان، گل‌ها، مسیرها و اشیاء زیبایی دیگر، فراهم شود.
 • برای ایجاد جلوه‌های نورپردازی زیبا در باغ از منابع نور مختلفی استفاده کنید مانند فانوس‌ها، لوسترهای باغ، پروژکتورها، و نورهای زمینی
 • زاویه نورپردازی برای درختان و گیاهان از بالا به پایین یا از پایین به بالا برای برجسته کردن برگ‌ها و شاخه‌ها انجام می‌شود.
بیشتر بخوانید:  بررسی بایدها و نبایدهای نورپردازی حیاط

۲) محوطه حیاطی:

 • در حیاط‌ها نیز همچون باغ، نورپردازی برای افزایش زیبایی و ایجاد امنیت ولی به خاطر کوچک بودن فضای حیاط از چراغ‌های کمتری استفاده می‌شود.
 • در نورپردازی حیاط‌ها، معمولاً به نورپردازی اطراف حوضچه‌ها، استخرها، مسیرها، دیوارها و باغچه‌ها انجام می‌شود.
 • زاویه نورپردازی باید به گونه‌ای باشد که حوضچه‌ها و استخرها در شب به وضوح دیده شود.

۳) ویلا یا باغ ویلایی:

 • زاویه نورپردازی باید به گونه‌ای باشد که امکان برجسته کردن معماری زیبای ویلا و اشیاء دیگر در باغ، مانند فواره‌ها، پله‌ها، تراس‌ها و… را فراهم کند.
 • از منابع نوری مانند پروژکتورها، لوسترها، نورهای زمینی و نورهای دیواری می‌توانید در نورپردازی ویلا استفاده کنید.

 

تنظیم زاویه نورپردازی در محیط‌های مختلف

 

تعیین زاویه نورپردازی مناسب برای خیابان‌ها اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها

تعیین زاویه نورپردازی مناسب برای خیابان‌ها، اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها به منظور ایجاد روشنایی کافی و افزایش امنیت و راحتی کاربران بسیار حیاتی است. در اینجا چند مورد مهم برای تعیین زاویه نورپردازی مناسب در این نوع محیط‌ها ذکر می‌شود:

 1. قبل از هر چیز، باید محیط خیابان یا اتوبان را به دقت بررسی کرد که شامل عرض خیابان، مسیر حرکت و موقعیت افراد و وسایل نقلیه در آن است.
 2. بررسی ارتفاع نقطه نورپردازی نسبت به سطح خیابان نیز مهم است تا روشنایی متوازن و بدون سایه‌زدایی ناخواسته ایجاد شود.
 3. نورپردازی به گونه‌ای انجام شود تا تمامی مسیرها و نقاط حساس مانند مخابرات، تقاطعات و پل‌ها به‌خوبی پوشش داده شوند.
 4. استفاده از نورهای پرتوان و با زاویه پراکنش وسیع توصیه می‌شود.
 5. حفظ روشنایی یکنواخت در طول مسیر بسیار مهم است. بنابراین، باید فاصله مناسب بین نقاط نورپردازی و همچنین توزیع منظم آنها را در نظر بگیرید.
 6. استفاده از نورهای LED با توان کم به افزایش کارآیی و صرفه‌جویی در انرژی کمک می‌کند.
 7. از محافظت‌کننده‌های مناسب برای جلوگیری از نور زیاد و تاب‌اندازی به طرف آسمان استفاده می‌شود تا از آلودگی نوری جلوگیری شود.
 8. باید استانداردها و مقررات مربوط به نورپردازی خیابان‌ها و بزرگراه‌ها رعایت شود که شامل روشنایی حداقل، توزیع نور، و استفاده از تجهیزات مجاز می‌شود.
بیشتر بخوانید:  بهترین ایده های نورپردازی چراغ در راه پله

زاویه نورپردازی در بناهای تاریخی

زاویه نورپردازی در بناهای تاریخی باید با دقت و حساسیت بسیار انجام شود تا به شکلی که زیبایی و ارزش تاریخی بنا را افزایش دهد. فراموش نکنید، پایه چراغ و نورپردازی صحیح می‌تواند به نمایش ارزش‌های تاریخی بناهای تاریخی کمک کند. با تاکید بر جزئیات معماری، تزئینات و ساختارهای منحصر به فرد، می‌توان این ارزش‌ها را برجسته کرد.

البته با استفاده از نورپردازی مناسب می‌توان جزئیات زیبای معماری و تزئینات را برجسته کرد.ذدر نورپردازی بناهای تاریخی باید از نورهای مناسب و فناوری‌های کم مصرف استفاده شود تا به سلامت بناها آسیبی وارد نشود.

 

تنظیم زاویه نورپردازی در محیط‌های مختلف

 

عوامل موثر در تعیین زاویه نورپردازی

عوامل متعددی در تعیین زاویه نورپردازی تاثیرگذار هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نوع فضا

نوع فضایی که قصد نورپردازی آن را دارید بسیار اهمیت دارد. برای مثال، فضاهای رستوران‌ها، کافه‌ها، ادارات، مسکونی، فضاهای عمومی و… هر کدام نیازهای نورپردازی متفاوتی دارند که با توجه به مخاطبان هدف و فعالیت‌های مرتبط با آنها در نظر گرفته می‌شود.

 • هدف نورپردازی

هدف نهایی از استفاده از نورپردازی نیز بسیار مهم است. آیا می‌خواهید تمرکز بیشتری روی یک نقطه خاص داشته باشید؟ آیا می‌خواهید حس صمیمیت و دلنشینی ایجاد کنید؟ یا شاید هدفتان افزایش روشنایی کلی فضا باشد. هدف مشخص شده می‌تواند به شما کمک می‌کند تا زاویه مناسبی را انتخاب کنید.

 • استفاده از سایه

تولید سایه‌ها اثرات بسیاری روی احساس کلی فضا دارد. زاویه نورپردازی برای کنترل و مدیریت سایه‌ها بسیار اهمیت دارد. برای مثال، در فضاهای رستوران و کافه‌ها ممکن است بخواهید از سایه‌ها برای ایجاد حس صمیمیت و دلنشینی استفاده کنید. در حالی که در فضاهای اداری به جلوگیری از سایه‌های مزاحمتی برای کارمندان نیاز دارید.

 • محیط اطراف

عواملی مانند رنگ دیوارها، میزها، مبلمان، سقف و کف فضا نیز بر زاویه نورپردازی تأثیر می‌گذارند. برای مثال، اگر دیوارها یا سقف فضا رنگ تیره داشته باشند، نیاز به چراغ محوطه و نورپردازی قوی‌تر و از بالا به پایین دارید تا احساس جلوه و اندازه‌گیری فضا را افزایش دهید.

 • احتیاجات مخاطبان

در نهایت، نیازها و ترجیحات مخاطبان هدف نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برای مثال، در فضاهای مسکونی، نورپردازی باید طوری انجام شود که افراد حس صمیمیت و راحتی داشته باشند، در حالی که در فضاهای اداری نیاز به نورپردازی کارکردی و متمرکز است.

بیشتر بخوانید:  زیبایی محیط توسط چراغ باغی

 

تنظیم زاویه نورپردازی در محیط‌های مختلف

 

همچنین بخوانید: چراغ سرلوله

 

کلام آخر

در این مطلب به تنظیم زاویه نورپردازی در محیط‌های مختلف اشاره شد. در طراح محیط‌های مختلف، استفاده از چراغ روشنایی و نورپردازی یکی از عوامل کلیدی بوده و به شکل و احساس کلی فضا تأثیر می‌گذارد. زاویه نورپردازی نقش مهمی در ایجاد حس فضایی، تعیین نقاط تمرکز و برجستگی ویژگی‌های مختلف محیط دارد. با در نظر گرفتن مخاطبان هدف و نوع فضای مورد نظر، تنظیم زاویه نورپردازی می‌تواند به گونه‌ای صحیح و حرفه‌ای انجام شود. در نهایت، نورپردازی مناسب، علاوه بر ایجاد جذابیت و زیبایی، باید تابع نیازها و خواسته‌های مخاطبان هدف و همچنین مقصد نهایی فضا باشد. برای این منظور بهتر است برای نورپردازی مکان‌های مختلف حتماً از متخصص در این زمینه کمک گرفت.

سایر نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 9 =