انواع چراغ های محوطه به همراه نکات نصب

انواع چراغ های محوطه

در این مطلب با ما همراه باشید تا با انواع چراغ های محوطه به همراه نکات نصب آشنا شوید. روشنایی حیاط و فضای بیرونی از منزل و باغ بسیار مهم است، زیرا چندین مزیت دارد. روشنایی فضای بیرونی نه تنها زیبایی منزل را افزایش داده بلکه امنیت محوطه را نیز تضمین می‌کند. همچنین با نصب چراغ روشنایی در محوطه می‌توانید از تمام فضای محوطه به درستی استفاده کرده و کارایی آن را افزایش دهید. در ادامه مقاله انواع چراغ محوطه را به شما معرفی کرده و شرایط نصب را به صورت تخصصی خواهیم گفت.

 

انواع چراغ های محوطه

 

آشنایی با انواع چراغ های محوطه به همراه نکات نصب

در محیط‌های مختلف، استفاده از چراغ‌ها برای نوردهی و تزئین محیط بسیار مفید است. از انواع مختلفی از چراغ‌ها برای ایجاد نور و جلوه زیبا استفاده می‌شوند. در بخش زیر انواع چراغ های محوطه به همراه نکات نصب ذکر شده است:

۱. چراغ سرلوله (Pole Lights)

 چراغ سرلوله بر روی پایه‌های بلند نصب می‌شوند و کاربرد آنها برای روشن کردن محوطه‌های باز مانند حیاط ویلا، باغ و مسیر ورودی است .

  • فاصله بین چراغ‌ها با توجه به نوع و شدت نور چراغ‌ها و همچنین منطقه‌ای که قرار است روشن شود، تنظیم می‌شود. معمولاً برای خیابان‌ ورودی و مناطق باز، فاصله بین هر دو چراغ پایه‌دار حدود 20 تا 30 متر است. در حیاط حدود 10 تا 15 متر است تا نورپردازی یکنواخت‌تری ایجاد شود.
  • ارتفاع پایه‌ها برای مکان‌های خصوصی که فضای کمتری دارد بین 4 تا 6 متر است تا نور مستقیم‌تر و بیشتری به سطح زمین برسد.
  • برای محاسبه دقیق تعداد چراغ‌ها، از نرم‌افزارهای طراحی نورپردازی کمک می‌گیرند که براساس شدت نور مورد نیاز و پراکندگی نور، تعداد و موقعیت دقیق چراغ‌ها را پیشنهاد می‌دهند.

۲. چراغ دیواری (Wall Lights)

چراغ دیواری روی دیوارها نصب  شده و برای روشن کردن مسیر، حیاط‌ و ورودی‌ها کاربرد دارند. فاصله بین چراغ‌های دیواری معمولاً بین 2 تا 4 متر است، البته برای مسیرها و راهروها، فاصله کمتر (حدود 2 متر) را در نظر می‌گیرند. ارتفاع نصب چراغ‌های دیواری معمولاً بین 1.5 تا 2.5 متر از سطح زمین است. این ارتفاع برای ایجاد نور مناسب بر روی مسیرها، ورودی‌ها و دیوارها کافی بوده و از ایجاد سایه‌های نامطلوب جلوگیری می‌کند. تعداد چراغ‌های دیواری بستگی به طول مسیر یا دیوار و شدت نور مورد نیاز دارد. به عنوان یک قاعده کلی، برای هر 4 متر از طول دیوار یک چراغ دیواری کافی است.

بیشتر بخوانید:  راهنمای روشنایی و نورپردازی فضای سبز و پارک

۳ چراغ‌های دفنی (In-ground Lights)

 چراغ‌های دفنی در زمین نصب می‌شوند و بیشتر برای نورپردازی مسیرها، پله‌ها و باغ‌ها استفاده می‌شوند. فاصله بین چراغ‌های دفنی برای مسیرها و پیاده‌روها، بین 1 تا 2 متر است. برای نورپردازی عناصر تزئینی مانند درختان و مجسمه‌ها، فاصله متغیر و بیشتر است. چراغ‌های دفنی در سطح زمین نصب می‌شوند و باید دقت شود که چراغ‌ها به طور کامل در زمین فرو رفته و با سطح زمین هم سطح باشند تا در رفت و آمد مشکلی ایجاد نکند. تعداد چراغ‌های دفنی بستگی به طول مسیر یا تعداد عناصری دارد که قرار است نورپردازی شوند. معمولاً برای ۱۰ متر مربع ۵ الی ۶ چراغ چمنی یا دفنی لازم است.

۴. چراغ های خورشیدی (Solar Lights)

چراغ خورشیدی با انرژی خورشید روشن شده و نیازی به برق ندارند. این چراغ برای مناطقی خوب است که دسترسی به برق سخت است. نصب چراغ‌های خورشیدی بسیار آسان بوده و نیازی به کابل‌کشی و اتصال به شبکه برق ندارند. همین امر باعث شده تا هزینه‌های نصب تا حد زیادی کاهش یابد. تعداد چراغ‌های خورشیدی در محوطه بیشتر است و معمولاً برای ۱۰ متر مربع ۶ الی ۷ عدد را در نظر می‌گیرند چون برق مصرف نمی‌کند بنابراین روشن شدن آنها در طول شبانه روز هیچ هزینه‌ای برای کاربر ندارد.

 

انواع چراغ های محوطه

 

۵. چراغ‌های LED

چراغ‌های LED کم‌مصرف هستند و عمر زیادی دارند همین امر باعث کاهش هزینه‌های انرژی و تعویض آنها می‌شود. این چراغ ها تنوع زیادی در شکل و اندازه داشته و به شما امکان می‌دهد تا آن‌ها را بر اساس طراحی و نیازهای خود انتخاب کنید. برای نصب چراغ ال ای دی می‌توانید آنها را در حباب چراغ‌ حیاطی یا چراغ‌های باغی قرار دهید. فاصله‌ای که برای نصب چراغ ال ای دی در نظر می‌گیرند بین ۲ تا ۳ متر است تا روشنایی بیشتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  بهترین ایده های نورپردازی چراغ در راه پله

۶. چراغ‌های سنسوردار (Motion Sensor Lights)

این نوع چراغ‌ها مجهز به حسگر حرکتی هستند و با تشخیص حرکت روشن می‌شوند. حسگرهای به دو صورت صورت نصب می‌شوند. حسگرهایی که در بدنه چراغ نصب می‌شوند و با حرکت دست و سر روشن می‌شود. حسگرهایی که در زیر زمین دفن شده و با راه رفتن یا ضربه زدن پا بر روی زمین چراغ‌ها روشن می‌شود. برای نصب چراغ‌های سنسور دار بهتر است مناطقی را انتخاب کنید که رفت و آمد بیشتری داشته باشد، چون در مناطقی که رفت و آمد نیست چراغ طولانی خاموش مانده و امنیت محوطه را به خطر می‌اندازد.

  • افزایش امنیت: این نوع چراغ‌ها با تشخیص حرکت روشن می‌شوند که منجر به افزایش امنیت و جلوگیری از نفوذ‌های ناخواسته می‌شود.
  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: به دلیل فعال شدن فقط در زمان‌های نیاز، در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند.

۷. چراغ باغی (Garden Lights)

برای نورپردازی گیاهان، درختان و عناصر تزئینی در باغ، چراغ‌ها را در مکان‌هایی نصب می‌کنند که نور آنها با وسعت بیشتری منتشر شود. انتخاب مکان‌هایی با ارتفاع و فاصله مناسب، کمک می‌کند تا نور چراغ‌ به طور بهینه پخش شود. چراغ‌های باغی به گونه‌ای است که برای هر درخت می‌توان یک چراغ را نصب کرد تا زیبایی آن را افزایش داد. طراحان برای ایجاد جذابیت و توازن در نورپردازی، از ترکیب چندین چراغ با قدرت نور متفاوت کمک می‌گیرند. تفکیک چراغ‌های پرنور و کم نور باعث می‌شود تا یکنواختی و هارمونی جالبی در باغ ایجاد شود.

۸. چراغ‌های پروژکتوری (Flood Lights)

چراغ‌های پروژکتوری (Flood Lights)، نور قوی و گسترده‌ای تولید کرده و برای روشن کردن مناطق بزرگ و مشخص مانند ورزشگاه‌ها و پارکینگ‌ها نصب می‌شوند. نکات مهم برای نصب چراغ‌های پروژکتوری عبارتند از:

  • تعیین نقطه نصب: قبل از نصب چراغ‌های پروژکتوری، باید نقطه مناسب برای نصب آنها را تعیین کنید. چراغ‌ها برای روشنایی مناطق بزرگ مانند ورزشگاه‌ها و پارکینگ‌ها به کار می‌روند، بنابراین نیاز است که نقطه نصب به گونه‌ای انتخاب شود که نور آنها به درستی منتشر شود.
  • قدرت نور: در انتخاب چراغ‌های پروژکتوری، به قدرت نور تولیدی آنها توجه کنید. پروژکتور قدرت نور کافی داشته و به طور مطلوب منطقه را روشن کنند.
  • زاویه نورپردازی: زاویه نورپردازی چراغ‌های پروژکتوری به گونه‌ای باشد که نور به صورت یکنواخت پخش شده و از ایجاد سایه جلوگیری کند.
بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین برندهای چراغ پارکی و حیاطی

 

انواع چراغ های محوطه

 

۹. چراغ‌های معلق (Hanging Lights)

چراغ‌های معلق برای روشنایی آلاچیق‌ها، ایوان‌ها و فضاهای باز به صورت معلق نصب می‌شود. قبل از نصب، مطمئن شوید که محل نصب، وزن چراغ را تحمل می‌کند. فاصله نصب چراغ‌های معلق بستگی به ارتفاع سقف یا ساختار معلق دارد. برای ایجاد نور مناسب و جذابیت بصری، معمولاً فاصله نصب بین چراغ‌ها باید منظم و متوازن باشد.

کلام آخر

در این مطلب به انواع چراغ های محوطه به همراه نکات نصب اشاره شد. چراغ محوطه در اشکال و سبک‌های گوناگون تولید و به بازار عرضه می‌شود. برای آشنایی با بیشتر با انواع چراغ محوطه توصیه می‌کنیم با کارشناسان در تماس باشید. کارشناسان با توجه به بودجه و نقشه ساختمان و باغ بهترین چراغ را به شما پیشنهاد می‌دهند تا علاوه بر اقتصادی بودن باعث زیبایی و روشنایی بهتر محوطه بشود.

سایر نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =